Chorób wewnętrznych
Dr Katarzyna Karczmarczyk
lekarz wewnętrzny - onkolog
Doktor Katarzyna Karczmarczyk jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Odbywa specjalizację z onkologii klinicznej w II Klinice Radioterapii I Chemioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. W chwili obecnej realizuje moduł specjalistyczny w zakresie chorób wewnętrznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, jednocześnie prowadząc działalność naukową i dydaktyczną. Pani doktor jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii. Wielokrotnie brała udział w kursach doskonalących diagnostyki ultrasonograficznej jamy brzusznej oraz tarczycy pod nadzorem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.
Pani doktor specjalizuje sie w USG jamy brzusznej i USG tarczycy.
Informacje o USG jamy brzusznej:
Ultrasonografia to nowoczesna technika obrazowania, mająca szerokie zastosowanie w medycynie. USG jamy brzusznej pozwala lekarzowi na nieinwazyjną ocenę narządów wewnętrznych i zdiagnozowanie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Odpowiednie przygotowanie do badania jest kluczowe dla dokładnego wykonania i interpretacji wyniku.
Przygotowanie do badania
Najistotniejszą przeszkodą w ultrasonografii narządów jamy brzusznej jest zaleganie gazów i treści pokarmowej zarówno w żołądku jak i jelitach. Na 2-3 dni przed badaniem dobrze jest powstrzymać się od jedzenia pokarmów wzdymających takich jak potrawy smażone, rośliny strączkowe (groch, fasola), kalafior, kapusta, ale również napojów gazowanych i alkoholu. Warto też zacząć już brać Espumisan lub podobnie działający lek (według dawkowania podanego na ulotce dołączonej do preparatu). Przed badaniem należy pozostać na czczo przez co najmniej 6 godzin. Jeżeli badanie jest rano, ostatni posiłek należy zjeść dzień wcześniej w godzinach wieczornych. Jeżeli badanie jest po południu najlepszym wyjściem będzie zjedzenie rano lekkiego śniadania. Należy również powstrzymać się od palenia papierosów oraz żucia gumy.
Przed badaniem należy wypić do 1 litra wody niegazowanej i na wizytę zgłosić się w wypełnionym pęcherzem. Pomaga to w zobrazowaniu narządów miednicy mniejszej ponieważ pełny pęcherz stanowi tzw. okno akustyczne oraz odpycha część jelit.
Nie ma konieczności odstawiania przyjmowanych leków o ile lekarz kierujący nie zaleci inaczej.
Dla wygody swojej oraz lekarza badającego warto pomyśleć o założeniu luźnego ubrania oraz np. wyciągnięciu kolczyka z pępka, choć nie jest to konieczne.
Jak wygląda badanie
W przypadku większości badań lekarz poprosi o położenie się na wznak na kozetce i odsłonięcie danej części ciała. Następnie na badaną okolicę oraz na głowicę aparatu nakłada żel kontaktowy, a głowicę przykłada do skóry i przesuwa badając poszczególne organy. Często potrzebna jest współpraca chorego taka jak np. nabranie powietrza, wstrzymanie oddechu czy zmiana pozycji ciała. Badanie jest niebolesne i trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut.
Informacje o USG tarczycy:
Badanie ultrasonograficzne tarczycy obejmuje ocenę zarówno samego gruczołu jak i okolicznych węzłów chłonnych. Jest to badanie uzupełniające diagnostykę przy nieprawidłowych wynikach badań hormonów tarczycy oraz niezbędne przy ocenie gruczołu przed wykonaniem biopsji.
Przygotowanie do badania:
Badanie USG tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Warto jednak pomyśleć o odpowiednim ubiorze, który umożliwi swobodne odsłonięcie szyi do badania oraz o zdjęciu biżuterii, która mogłaby przeszkadzać w trakcie badania.
Jak wygląda badanie:
Badanie tarczycy przeprowadza się w pozycji leżącej na wznak z odchyleniem głowy do tyłu. W trakcie badania najprawdopodobniej lekarz poprosi o skręcenie głowy w bok celem jak najlepszego uwidocznienia okolicy narządu. Badanie trwa od 10 do 20 min i jest niebolesne, o ile nie toczy się silny, ostry proces zapalny badanych tkanek.