Częstochowa ul. Focha 20 (wejście od ul. Śląskiej) | Poniedziałek - Piątek 9:00-18:00. Sobota: na telefon
34 321 34 88 telefon.png512 860 250

Rehabilitacja


Masaż klasyczny - jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Techniki wchodzące w skład masażu klasycznego to głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski, oklepywanie, wibracje, roztrząsanie oraz wałkowanie.

Masaż leczniczy - masaż polegający na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. Za masaż leczniczy uznaje się te działania, które celowo stosuje się w celu leczenia chorób, zmniejszania nasilenia objawów chorobowych lub zapobiegania chorobom. 

Masaż tkanek głębokich - metoda ta poniekąd wywodzi się z koncepcji Rolfingu, czyli integracji strukturalnej stworzonej przez Idę Rolf. Masaż ten okazuje się wyjątkowo delikatny i subtelny, wbrew temu co mogłaby sugerować nazwa.
Siłę nacisku aplikuje się indywidualnie dla każdego pacjenta, ruchy wykonywane są powoli z wielką precyzją.
 
Masaż sportowy/izometryczny – wyróżniamy kilka jego rodzajów, każdy z nich czerpie z masażu klasycznego. Często masaż ten bywa bolesny i nieprzyjemny, ponieważ używa się do niego więcej siły i energii niż w przypadku masażu nieprzeznaczonego dla osób uprawiających sport. Masaż sportowy działa podobnie jak masaż izometryczny – przywraca mięśniom siłę i odpowiednią masę, pomaga je zregenerować, poprawia krążenie limfy, dotlenia skórę.
 
Masaż trzewi (wisceralny) – masaż ten dotyczy układu żołądkowo-jelitowego (układ pokarmowy) oraz moczowo-płciowego. Poprzez odpowiednie rozluźnianie struktur jamy brzusznej dochodzi do poprawy cyrkulacji płynów ustrojowych czy pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego tj. wątroba (żółć) czy trzustka (sok trzustkowy).
 
Masaż powięziowy – opiera się on na koncepcji połączenia różnych struktur ciała, powięzi i mięśni w układy zwane taśmami mięśniowymi. Wspomniane struktury często ulegają przeciążeniom i mogą się ze sobą sklejać tym samym ograniczając ruchomość. Masaż ten ma na celu rozluźnienie poszczególnych struktur, przywrócenie mobilności oraz elastyczności chorym tkankom.
 
Masaż Shantala – jest to metoda masowania niemowląt i dzieci. Regularny masaż pomaga w uregulowaniu snu dziecka, poprawia trawienie, wycisza i uspokaja, podnosi świadomość własnego ciała, wzmaga poczucie bezpieczeństwa, podnosi odporność organizmu oraz stymuluje układ hormonalny.
 
Masaż gorącymi kamieniami – jest zabiegiem z wykorzystaniem kamieni bazaltowych. Osoby poddające się masażowi mogą liczyć na poprawę trofiki skóry, zwiększenie jej elastyczności, przyspieszenia regeneracji mięśni, poprawę funkcjonowania układu krążenia oraz złagodzenia skutków i objawów stresu.
 
Masaż szwów czaszki – masaż polegający na rozluźnieniu głównych szwów czaszki, doskonale sprawdza się w przewlekłych bólach głowy oraz bólach migrenowych.
 
Drenaż limfatyczny – jest to forma masażu polegająca na wykonywaniu specjalistycznych ruchów przesuwających i wyciskający na danej partii ciała, dzięki czemu pobudzamy ruchy limfy w organizmie i zapobiegamy jej zastojom, a tym samym zapobiegamy powstawaniu obrzęków.
 
 
 
 
Terapia manualna – jako praktyczna część medycyny zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu, a w szczególności kręgosłupa. Składa się z diagnostyki oraz terapii, w której stosujemy różne techniki takie jak: manipulacje, mobilizacje, trakcje, kompresje czy terapię tkanek miękkich.
 
Kinesiology Taping - to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi bawełnianymi plastrami. Plastry mają grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe. Dodatkowo są wodoodporne oraz można je nosić przez kilka dni. Doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie terapii.
 
Galwanizacja – jest to zabieg elektroleczniczy, polegający na przepływie prądu stałego w ciele pacjenta pomiędzy dwoma elektrodami. Prąd stały to prąd, który podczas przepływu nie zmienia kierunku oraz natężenia.
 
Jonoforeza – jest to zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek jonów leków za pomocą prądu stałego. Wprowadzanie jonów leku do tkanek odbywa się na zasadzie odpychania ładunków jednoimiennych, a przyciągania różnoimiennych.
 
Elektrostymulacja – jest to zabieg, którego celem jest wywołanie skurczu mięśnia za pomocą prądu impulsowego.
 
Prądy diadynamiczne (Bernarda) – są to prądy, które powstają w wyniku prostowania prądu sinusoidalnie zmiennego o częstotliwości 50 i 100 Hz. Prądy te płyną na bazie prądu stałego o niskiej wartości natężenia.
 
Prądy TENS – czyli przezskórna stymulacja elektryczna nerwów, jest metodą elektroterapii do zwalczania zarówno bólu ostrego jak i przewlekłego.
 
Prądy Traberta – charakterystyczną cechą tych prądów jest silne działanie przeciwbólowe. Podczas swojego przepływu prąd Traberta powoduje drżenie mięśni, wibracje, zmniejszając ich napięcie, co dodatkowo zwiększa efekt przeciwbólowy.
 
Prądy interferencyjne (Nemecka) - określenie „prądy interferencyjne” odnosi się do interferencji – wzajemnego nakładania się fal prądów płynących w krzyżujących się ze sobą obwodach elektrycznych. Prądy te świetnie sprawdzają się w zespołach bólowych narządu ruchu oraz zwyrodnieniach.
 
Ultradźwięki – są falami dźwiękowymi, które mają zbyt wysoką częstotliwość, aby usłyszał je człowiek. Podczas ich aplikacji przez tkanki nie przechodzi jakikolwiek prąd elektryczny. Ich działanie biologiczne opiera się na zmianach miejscowy (pierwotnych) np. zmiany termiczne oraz ogólnych (wtórnych) np. efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny.
 
Fonoforeza – jest to zabieg polegający na wprowadzeniu związków chemicznych do ustroju za pomocą ultradźwięków. Lek dodawany jest do substancji sprzęgającej lub nakłada się go bezpośrednio na skórę.
 
Krioterapia miejscowa – jest to metoda leczenia, której istotą jest schładzanie powierzchni ciała niską temperaturą. W wyniku działania zimna, nasz organizm wykorzystuje naturalne reakcje obronne, dzięki którym możliwe jest przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu całego ciała. Krioterapia oddziałuje na układ hormonalny powodujący wzmożone wydzielanie endorfin, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, oprócz tego zmniejsza się też napięcie mięśniowe.
 
 
 
 
Lampa Sollux – jest to lecznicza lampa wyposażona w dwa filtry ze szkła – niebieski i czerwony, która emituje promieniowanie podczerwone. Promieniowanie dociera w głąb tkanek poprawiając ich ukrwienie, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz łagodzi ból.
 
Laser wysokoenergetyczny M6 – jest to jedyny laser na świecie łączący w trakcie zabiegu zsynchronizowaną pracę ciągłą i pulsacyjną promieniowania laserowego w tym samym momencie. Laser wysokoenergetyczny zapewnia uzyskanie najlepszych efektów przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Zabieg jest bezbolesny, wykonany prawidłowo nie niesie ze sobą żadnego ryzyka i skutków ubocznych.
 
 
Terapia Winback – TECAR – terapia TECAR jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej innowacyjnych metod wspomagających regenerację stawów i mięśni. Podstawową zasadą jej działania jest stymulacja naturalnych mechanizmów ludzkiego ciała, odpowiedzialnych za samo regenerację, a tym samym wspieranie błyskawicznej rehabilitacji mięśni i stawów. Termin TECAR to skrót od Transfer of Energy – Capacitive And Resistive (transfer energii pojemnościowy i rezystywny). W zabiegu używa się dwóch rodzajów elektrod: pojemnościowych CET I rezystywnych RET. Elektrody pojemnościowe przeznaczone są do terapii mięśni i innych tkanek miękkich zawierających dużo elektrolitów oraz znajdujących się na niewielkiej głębokości. Elektrody rezystywne z kolei wykorzystuje się w terapii tkanek o niskiej zawartości elektrolitów – kości, ścięgien czy więzadeł. Ich działanie jest wielostawowe i głębokie. Jest to bezbolesny i nieinwazyjny rodzaj terapii, który jest niezwykle ceniony przez pacjentów.
 
Fala uderzeniowa piezoelektryczna – jest nowoczesną i wysoce efektywną metodą zabiegową – wysoka energia mechanicznej fali infradźwiękowej jest dostarczana do bolesnych części ciała pacjenta. Fala przyspiesza procesy lecznicze poprzez stymulację ciała do samo uzdrawiania. Zwiększa metabolizm i przyspiesza krążenie krwi, ma to bezpośredni wpływ na procesy regeneracyjne. Aparat wytwarza metodą piezoelektryczną fale akustyczne o wysokiej energii, które są przekazywane poprzez aplikator do organizmu pacjenta.